Čo je vegánstvo

Vegánstvo nie je spôsob stravovania sa. Vegánstvo je etický princíp spočívajúci v tom, že všetky živé bytosti majú rovnaké právo žiť, byť slobodné a byť ušetrené zbytočného utrpenia. Vegánstvo je opakom druhovej nadradenosti tzv. ”speciecismus” [čítaj: spíšísizmus] /ang. species – druh/. Čo to ale v praxi znamená?

To znamená, že jeden živočíšny druh je v pozícií nadradenejšieho, považuje sa za dôležitejšieho a má určité privilégiá nad ostatnými druhmi. Ako ľudia sme sa sami označili za živočícha, ktorý je nadradenou bytosťou nad všetkými ostatnými. V tejto súvislosti presne sedí nemecký výraz Überwesen ako “nadbytosť”, presne ako za nacistického Nemecka bol Übermensch človek aríjského pôvodu “nadčlovek”.

Naši domáci miláčikovia, psíky a mačičky dostanú mená, domov, lásku a ochranu. Kravičky, prasiatka a sliepočky dostanú malý chliev alebo klietku, kde prežijú svoj krátky, mizerný život a potom im niekto vrazí nôž do hrdla alebo im rovno odreže hlavu. Jedných považujeme za súčasť rodiny a iných za jedlo, za surovinu. Utrpenie jedných považujeme za strašné, utrpenie druhých považujeme za normálne. To ale hovorí viac o nás, než o nich.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, výbornou paralelou je rasizmus, ktorý dnes našťastie veľmi osudzujeme a ľudia rôznych rás majú rovnaké práva. Vždy to ale tak nebolo.

Či už to bola kolonizácia Ameriky, kedy Európania vraždili Indiánov, alebo kolonizácia Afriky, kedy sa z Afroameričanov stávali otroci, ľudia s inou farbou pleti ako biela boli považovaný za niečo menej.

Utrpenie, smrť či vražda belocha bola považaná za niečo hrozné, smrť Indiána alebo Afroameričana nebola žiadna zvláštnosť, nikoho to nezasiahlo.

Dnes nám je jasné, že neexistuje rozdiel v smrti či utrpení, je hrozné keď postihne kohokoľvek. Smrť je smrť a utrpenie je utrpenie, to nerozlišujeme.

Prečo ale vôbec vznikajú tieto rozdiely? Na základe čoho súdime, kto si zaslúži či nezaslúži trpieť?

Je to potrebné?

Očividne, že nie. Otroctvo je nezákonné na celom svete. Rovnako na prežitie nepotrebujeme zneužívať zvieratá, rozhodne nie preto, aby sme sa najedli, či mali vyváženú stravu. Kanadské ministerstvo zdravotvníctva vyradilo mlieko a mliečne výrobky z federálnej stravovacej príručky a vyzývajú kanaďanov, aby jedli veľa ovocia a zeleniny, celozrnných potravín a preferovali rastlinný zdroj bielkovín . Mimochodom, na tomto svete žije mnoho vegánov desiatky rokov v zdraví, niektorí sú už druhé či tretie generácie vegánov. V rurálnych oblastiach našej planéty ľudia jedia prevažne rastlinnú stravu.

Je to inteligencia?

Určite nie. Ľudia rôznych a rás a rôznej farby pleti sú odborníci v rôznych oblastiach, kde vysoká rozumová vyspelosť je základnou požiadavkou. Prasatá sú v inteligencií hneď za šimpanzami. Delfíny majú pomer mozku k telo podobný ako ľudia a sú to nesmierne inteligentné zvieratá, komunikujú vo vlastnom jazyku a smútia za svojimi príbuznými, keď umrú. Navyše aj mentálne postihnutí ľudia, ktorí nedosahujú ani podpriemernú inteligenciu či schopnosť vzdelávať sa, sú umiestnení do zariadení so špeciálnou starostlivosťou alebo sa o nich starajú ich príbuzní a nezabíjame ich.

Je to schopnosť empatie či emocionálne schopnosti?

Každý, kto niekedy v živote mal domáceho miláčika vie, že zvieratá dokážu prežívaťpocity ako ľudia. Samozrejme, ich správanie je v mnohom pudové a neriadia svoje správanie tak, ako ľudia, ale rozhodne vieme povedať či zviera prežíva radosť alebo smútok, vie nám prejaviť súcit keď nám je smutno a teší sa, keď sme veselí.

Je to o vyspelosti spoločnosti?

Zvieratá tvoria zložité spoločenské štruktúry, ktoré ľudia študujú už celé storočia. Tvoria svorky, čriedy, kŕdle, stáda a rôzne iné spoločenstvá, v ktorých vedia fungovaťdoslova ako jeden celok. Keby sme si zobrali len mravce – sú to tak malé bytosti, ktoré medzi sebou komunikujú len feromónmi a na svoju veľkosť dokážu skutočne obdivuhodné veci. A ich spoločnosť funguje absolútne fenomenálne.

Je to sila?

Áno, bohužiaľ. Či už sa znova vrátime do kolonizačných časov alebo na bitúnok, je to jednoducho “právo silnejšieho“. Svoju nadradenosť si domáhame násilím.

Ako by ste reagovali, keby ste šli po ulici a niekto by pred vašimi kopal do malého psa? Zakročili by ste a zachránili ho alebo by ste si to radšej nevšímali a pokračovali ďalej?

Pokiaľ by ste psa obránili, rozmýšlate ako vegán.
Pokiaľ by ste to nechali tak a psovi nepomohli, staviate sa na stranu tyrana. Pes by vám za to naozaj nebol vďačný

“Ak ste neutrálni pri páchaní nespravodlivosti, vybrali ste si stranu tyrana. Ak slon stojí na chvoste myši a vy poviete, že ste neutrálni, myš si nebude vážiť vašu neutralitu”

– Desmond Tutu, laureát nobelovej ceny za mier

Už tomu začínate rozumieť?

My využívame a zabíjame zvieratá len preto, že môžeme. Jediné, čo majú, je ich život a sloboda a my ich o ne neváhame pripraviť. Odmietame sa pozerať v akých podmienkach žijú a ako umrú. Odmietame to sami robiť, väzniť ich a vraždiť, páči sa nám len ten kus ich tela na tanieri. Oni sú bezbranní. Oni sú nevinní. Oni si nemajú ako pomôcť. Odvrátime zrak aby sme sa na to nemuseli pozerať.

Ale počkať, v tomto je háčik. Veď predsa zneužívanie slabších už dnes zavrhujeme. Deti učíme, že šikana je zlá. Keď muž udrie ženu, je to hanba, taký muž je označený za úbožiaka, nie za hrdinu. A najhorší zločin je predsa násilie na deťoch. Predsa slabších a bezbranných máme chrániť, nie im ubližovať.

Byť vegán znamená nerozlišovať medzi tým, kto si zaslúži alebo nezaslúži trpieť či zomrieť. Nikto si nezaslíži trpieť či zomrieť. Smrť je smrť a utrpenie je utrpenie, to predsa nerozlišujeme.

Prečo by sme vôbec mali rozlišovať koho vykorisťovať, keď to vôbec nemusíme robiť?
Nebol by svet krajší, keby sme dokázali žiť bez zbytočného vykorisťovania a zabíjania zvierat?

Je to jednoduchšie ako sa môže zdať. My sme pre vás tieto informácie zhromaždili, aby ste si mohli aj vy osvojiť život bez násilia. Zmena stravy je prvý krok, aby ste si osvojili vegánstvo.

Zneužívanie zvierat sa nachádza aj v iných odvetviach – v móde, pre zábavu, v drogistike, či rôznych testoch. Všetky tieto formy násilia viete zo svojho života vyradiť, my vám ukážeme ako.

Rozhodnutie je na vás.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *